Tervetuloa seuraamaan Apu Pesoset EVK-Liiga JM kilpailua!

Ylämyllyllä kilpaillaan jokamiehenluokan EVK-liiga kilpailu 13. kertaa 7.-8.9.2019. Kyseessä on joukkuekilpailu ja jokaisesta lähdöstä jaetaan sama määrä pisteitä sijoitusten mukaan.

Tänä vuonna mukana on 21 joukkuetta. Puskaradiosta kantautuneiden tietojen mukaan, kilpailun taso on kovempi kuin koskaan.  Mukana on maan parhaat kuljettajat sekä autot. Viime vuoden voittaja Daltons EVK team on puolustamassa voittoaan mutta kovia haastajia löytyy useita.

Joensuun Urheiluautoilijoita edustaa ilahduttavasti peräti 4 joukkuetta. Näistä viime vuonna välivuoden pitänyt pula-aho racing team tavoittelee voittoa tosissaan. Pula-ahon joukkueessa ajavat mm. JM:n ja Rallicrossin moninkertainen Suomen mestari Joni-Pekka Rajala sekä vetomies, K-KUA:n Vesa Hirvonen. Ex – rallitähti Mikko Hirvonen osallistuu kilpailuun joukkueessa nro 9, Team Voiman.

Lauantaina 7.9. on karsintapäivä ja kilpailu alkaa klo. 11. Joukkueet on jaettu 4 lohkoon joissa jokainen joukkue ajaa 24 kilpailulähtöä. Päivän päätyttyä jokaisesta lohkosta 3 parasta joukkuetta ja niiden lisäksi 2 eniten pisteitä kerännyttä joukkuetta, eli yhteensä 14 joukkuetta, pääsee jatkoon sunnuntaille.

Sunnuntaina 8.9 aloitetaan klo. 10 semifinaalilla, jossa ajetaan 2 lohkossa. 42 lähdön jälkeen 7 parasta joukkuetta on raivannut tiensä finaalilähtöihin, joita ajetaan 28 kpl. Finaalissa eniten pisteitä kerännyt joukkue on kilpailun voittaja.

Ammattitaitoiset kuuluttajamme antavat koko ajan ajantasaista tietoa pistetilanteista. Halutessasi voit seurata tilannetta reaaliajassa myös osoitteessa www.jokkis.net

Myös EVK-liiga 2019 FB-sivulle tuotetaan livevideoita ym. tietoa kisapäivien kulusta.

Liput ovat tälläkin kertaa edulliset, sillä yhden päivän lippu on 10€, kahden päivän lippu 15€ ja varikkolippu 15€. Ja tuttuun tapaan alle 12 vuotiaat lapset pääsevät ilmaiseksi kilpailuumme aikuisen seurassa.

Viihtyisiä kisapäiviä kaikille

Mika Väänänen
Kilpailun Johtaja

Liput

1 päivä 10€
2 päivää 15€
Varikkolippu 15€
Alle 12 vuotiaat ilmaiseksi.

Lipun voi tänä vuonna maksaa myös pankki- tai luottokortilla, myös kioskeissamme on pankki- ja luottokortti maksumahdollisuus.

Aikataulu

Muutokset mahdollisia, seuraa kuulutuksia

Lauantai 7.9

klo

11.00 Karsintakilpailu alkaa

14.10 Tauko 45 min

14.55 Karsintakilpailu jatkuu

16.00 Tauko 10 min

16.10 Karsintakilpailu jatkuu

18.10 Karsintakilpailu päättyy

Sunnuntai 8.9

klo

10.00 Semifinaali alkaa

10.50 Tauko 20 min

11.10 Semifinaali jatkuu

12.00 Tauko 20 min

12.20 Semifinaali jatkuu

13.20 Tauko 1h, ostotarjouspisteet avautuvat

14.20 Finaali alkaa

15.10 Tauko 25 min

15.35 Finaali jatkuu

16.20 Kilpailu päättyy

17.00 Palkintojenjako

Apu Pesoset Oy EVK-Liiga 2019

Lohkojako karsinta

Lohko A
Nro Joukkue Seura
5 Pajamäki Racing RiiUA
23 Savonautopalvelu Team VesUA
9 Team Voiman KarstUA
17 Kuhmuset Team KokeUA
21 Pula-Aho Racing Team JoeUA
18 Kuljetus Will Racing PiekUA

Lohko B
Nro Joukkue Seura
3 Team Veljekset Salo JoeUA
10 Suur-Tyrvään Suharit SAU
19 Maaurakointi Seppä Team SatUA
14 Team Häggblom Oy KokUA
22 Rapalahti Team JaMoKe/UA

Lohko C
Nro Joukkue Seura
15 Team Lakeuren Puusilmä AnkUA
20 Pro Forest Team Botnia Team Botnia
25 Team Merenna ÄhtUA
1 Dalton’s EVK-Team LemUA
16 Jokipilke Racing Team JoeUA

 

Lohko D
Nro Joukkue Seura
13 Eräpolku Racing Team LahUA
2 Team VOLVO-racing HoMK/UA
24 Team Etuveto JoeUA
4 Team Puuilo PuMK/UA
8 Buster Team ÄhtUA

Joukkueet:

1 Dalton`s Evk-Team , LemUA

JJ Jukka Maja
JJ Jarkko Aronen
A Jukka Turpeinen KotkaUA
E Janne Viitikko JuvaUA
H Valtteri Koski NokUA
K Petteri Koski NokUA
L Esa Kirsilä EUA
N Petro Koski NokUA
R Mika Liimatainen KonnMK/UA
S Miko Simonen PiekUA
T Karo Tarkkanen Mäntän UA
X Santeri Kulmala LemUA

3 Team Veljekset Salo JoeUA

JJ Hanna Kankaanrinta
JJ Timo Turunen
A Antti Kärkinen JoeUA
E Petri Salo JoeUA
H Kai Häkkinen Koi-SavUA
K Samuli Kiiskinen JoeUA
L Mikko Ihatsu JoeUA
N Sami Räsänen JoeUA
R Tuomas Riissanen JoeUA
S Ahti Salmela Koi-SavUA
T Juha Immonen JoeUA
X Jonne Merenniemi JoeUA

5 Pajamäki Racing RiiUA

JJ Hannu Reinikainen
JJ Petri Kaikkonen
A Jaakko Tenhonen HyUA
E Mikael Savolainen VääUA
H Joni Länsipää OuMK/UA
K Jesse Kallio HyUA
L Jani Välimäki KauhUA
N Timo Puhjo ValUA
R Timo Ruoppa LuuUA
S Markus Suominen KokeUA
T Juha Timperi HyUA
X Tuomas Syyrakki HyUA

9 Team Voiman KarstUA

JJ Urpo Niinikoski
JJ Vesa Puuskamäki
A Joni Antinaho KarstUA
E Arsi Krook KarstUA
H Mikko Hirvonen KannMK/UA
K Kari Kemppainen KarstUA
L Veli-Pekka Leppänen KarstUA
N Aki Oinonen SaaUA
R Ville Rautiainen KarstUA
S Ville Paananen KarstUA
T Mika Ruotsalainen SaaUA
X Juha Viljasalo KarstUA

13 Eräpolku Racing Team LahUA

JJ Hanna Yrjölä
JJ Kirsi Yrjölä
A Kari Yrjölä LahUA
E Kalle Yrjölä LahUA
H Ville Saarela LahUA
K Joni Korhonen LahUA
L Niko Laesvaara LahUA
N Teemu Nisula LahUA
R Petri Pelkonen LahUA
S Tomi Siurua LahUA
T Harri Laapotti LahUA
X Jukka Matilainen MhMK

15 Team Lakeuren Puusilmä AnkUA

JJ Harri Sihvola
JJ Jonna Sihvola
A Antti Marjamäki UrMos
E Sami Saastamoinen KotkaUA
H Ilkka Manninen PoSUA
K Kirsi Kröger Koi-SavUA
L Antti Arola AnkUA
N Anu Niemi JaMoKe/UA
R
S Jere Sahari KotkaUA
T
X Rami Systä UrMos

17 Kuhmuset Team KokeUA

JJ Niko Sipilä
JJ Sami Prinkkala
A Juha-Pekka Rantala KokeUA
E
H Jukka Helenius TamUA
K Niko Nylund AMM
L
N Pasi Viitanen KokeUA
R Oskari Juhola KokeUA
S Jesse Siuko ÄetUA
T Petri Takku KokeUA
X

19 Maaurakointi Seppä Team SatUA

JJ Juha-Matti Latva
JJ Minna Latva
A Vesa-Matti Koski-Tuuri SatUA
E Janne Marjakoski SatUA
H
K Marko Koski SatUA
L Jarno Palm NoorUA/MK
N Tommi Nurmi KokeUA
R Mikko Rajala SatUA
S Jussi Saarni SatUA
T Tomi Rinne SäkUA
X Jussi Railamaa SatUA

21 Pula-Aho Racing Team JoeUA

JJ Jarkko Hyttinen
JJ Taito Tommila
A Janne Asikainen JoeUA
E Aleksi Korhonen SuonUA
H Vesa Hirvonen K-KUA
K Kimmo Vainionpää NUA
L Ville Peltonen NUA
N Tero Kalilainen NUA
R Joni-Pekka Rajala NoorUA/MK
S Antti Suutarinen JoeUA
T Mikko Turunen JoeUA
X Sami Vainionpää NUA

23 Savonautopalvelu Team VesUA

JJ Paul Eskelinen
JJ Petri Oksanen
A Teppo Puttonen VesUA
E Jussi Tenhunen SuonUA
H Tom Huttunen VesUA
K Kimmo Kukonlehto KannMK/UA
L Teemu Laitinen SuonUA
N Petri Häyrinen KUA
R Riku Mykkänen LapinlAU
S Sami Puttonen JämSUA
T Tommi Tenhunen SuonUA
X Miika Pehkonen JorMK

25 Team Merenna ÄhtUA

JJ Henna Hautala
JJ Aleksi Huhtanen
A Antti Luokkala TorUA
E Esa Nieminen VesUA
H Hannu Häkämies OMU
K Jose-Niko Kantola KRRMK/UA
L Jere Letoff RoiUA
N Joonas Ruotsalainen SuonUA
R Rauno Malinen PiekUA
S Mika Suppo TorUA
T Toni Malinen PiekUA
X Niko Herrala HvMK/UA

2 Team VOLVO-racing HoMK/UA

JJ Mika Soininen
JJ Eero Siira
A Atte Pellinen SuonUA
E Mika Mäkikyrö PeMK
H Juuso Suppula Päij-HUA
K Joni Kungas PeMK
L Joni Leskinen OuMK/UA
N Mika Iltanen HoMK/UA
R Markus Lehtinen HoMK/UA
S Jaakko Santahuhta HoMK/UA
T Timo Pihkakoski PeMK
X Petri Saarela HvMK/UA

4 Team Puuilo PuMK/UA

JJ Tuomas Moilanen
JJ Jani Ukura
A Juho Väisänen PuMK/UA
E Jani Marttila YUA
H Heikki Paaso-Rantala KoMoKe
K Janne Moilanen PuMK/UA
L Eero Laurila LappajUA
N Niko Haukka SuonUA
R Juha Hämeenkorpi RaaUA
S Ville Koramo KuuUA
T Taneli Moilanen PuMK/UA
X Teemu Seppälä OuMK/UA

8 Buster Team ÄhtUA

JJ Kimmo Hautala
JJ Jarmo Mäkelä
A Niko Antinaho ÄhtUA
E Jukka Mäkiranta ÄhtUA
H Jere Haukilehto ÄhtUA
K Jouni Koiramäki ÄhtUA
L
N Mika Antinaho ÄhtUA
R Risto-Matti Rautio ÄhtUA
S Jani Antinaho ÄhtUA
T Tuomo Mäkelä ÄhtUA
X Jonne Mäkelä ÄhtUA

10 Suur-Tyrvään Suharit SAU

JJ Toni Vormisto
JJ Hannu Helenius
A Jarno Hakala ÄetUA
E Markus Mäkitalo ÄetUA
H Henri Haapamäki SAU
K Kimmo Penttilä ÄetUA
L Lauri Joona SAU
N Juha Saarela SAU
R Miikka Saarela SAU
S Samuli Saarela SAU
T Tomi Helenius ÄetUA
X Sami Helenius ÄetUA

14 Team Häggblom Oy KokUA

JJ Markus Haapala
JJ Mia Kentala
A
E Tapio Järvinen KokUA
H Jari Muhonen KokUA
K Markus Savonen KokUA
L Sami Leiviskä KokUA
N
R Riku Rahkonen KokUA
S Vili Saarenpää KokUA
T Juho Tiala KokUA
X Jukka Pöyhönen KokUA

16 Jokipilke Racing Team JoeUA

JJ Marko Vanninen
JJ Petri Vanninen
A Anssi Suomalainen JoeUA
E Olavi Eronen JoeUA
H Mikko Pehkonen JuuUA
K Kimmo Piironen LiekUA
L Jari Hiltunen JoeUA
N Niko Kuivalainen HyUA
R
S Tuure Siponen JuuUA
T Teemu Vanninen JoeUA
X Tapani Vanninen JoeUA

18 Kuljetus Will Racing PiekUA

JJ Heikki Härkönen
JJ Sami Hultman
A Antti Peltomäki PiekUA
E Mika Jalkanen PiekUA
H Ville Härkönen MikUA
K Jani Jokela PiekUA
L
N Niko Mannila PiekUA
R Janne Pekurinen JuvaUA
S
T Tuomas Hiekkala TikUA
X Niko Jalkanen PiekUA

20 Pro Forest Team Botnia Team Botnia

JJ Timo Vähälummukka
JJ Marina Rantanen
A Anders Granvik Team Botnia
E Paavo-Petteri Männistö KankUA
H Jussi Kouvalainen PyhUA
K Kari Urrila P-HUA
L Petri Laitinen PihtUA
N Mikko Ruohonen Team Botnia
R Jarno Rantanen AL-Härmä
S Tomi Pihlajamäki LapUA
T Antti Harju P-HUA
X Timo Pellinen SuonUA

22 Rapalahti Team JaMoKe/UA

JJ Matti Salo
JJ Pasi Ojajärvi
A Aapeli Salo JaMoKe/UA
E Janne Hirvilammi JaMoKe/A
H Henri blomqvist JaMoKe/UA
K Jarkko hirvilammi JaMoKe/UA
L Pasi Kangasniemi JaMoKe/UA
N
R
S Mikko Salo JaMoKe/UA
T Tomi Harju-Seppänen JaMoKe/UA
X Topi Ojajärvi JaMoKe/UA

24 Team Etuveto JoeUA

JJ Paavo Mölsä
JJ Arno Ahokas
A
E Toni Vilen JoeUA
H Tomi Heiskanen JoeUA
K Jere Lehto K-KUA
L Mika Vartiainen JoeUA
N Jarkko Lintunen JoeUA
R Kai Repo JoeUA
S Jouni Vertanen AMM
T Pasi Mölsä JoeUA
X

Soita
Sijainti